Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Zejman i Garkumpel "Anioły Żywioły"

Utwory : 1. Anioły Żywioły 2. Dla Sikora 3. Noworoczne życzenia 4. Robiłeś to bracie 5. Liściate łódki 6. Na jachcie... 7. Czas powrotów 8. Księżyc 9. Aloha 10. Mikołajki 11. Płyń do mnie wodą 12. Regaty z losem 13. 180 na południe 14. Nocne żeglowanie 15. Rok 1598 16. Śpiewną szantą

Zejman i Garkumpel "Anioły Żywioły"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nie jestem fanem tzw. "szant szuwarowo-bagiennych", a do tej właśnie kategorii zalicza się prezentowana tu grupa. Można nawet powiedzieć, że to sztandarowi przedstawiciele tego nurtu. Być może dlatego tak przyłożyli się tedo tego nagrania. Płyta jest świetnie zagrana, tego nie można zespołowi odmówic.
Charakterystyczny wokal Mirka Kowalewskiego od początku płyty wabi słuchacza. Mirek (zwany też Kowalem) śpiewa z manierą tawernianego opowiadacza i robi to dobrze.
Płytę otwierają tytułowe "Anioły, Żywioły" - piosenka z naprawdę dobrym tekstem. W refrenie elementy reggae i ciekawy, pulsujący bas.
Balladę "Dla Sikora" Kowal poświęcił pamięci jednej z najbardziej znaczących postaci w polskim ruchu szantowym - Janusza Sikorskiego. Piękny utwór z odwołaniami do tekstów "Sikora".
W "Noworoczny Zyczeniach" mamy gitarkę rodem niemal z nagrań Lady Pank. Piosenka typowa dla mazurskiego grania, nieco drapieżniej wykonana, ale jak dla mnie troszkę zbyt pretensjonalna. Podobnie jest z kolejną piosenką - "Liściaste łódki". Jednak wciąż wrażenie robią staranne aranże.
Od czasu do czasu przypomina o sobie drugi wokalista i współautor repertuaru - Zbyszek Murawski. Tu daje o sobie znać w piosence "Na jachcie". W tle caly czas brzmią doskonałe skrzypki Tadeusza Melona.
"Czas powrotów" to poetycka ballada, która później trochę przyspiesza. Ale mimo to jest melancholijna i nostalgiczna.
Zabawna piosenka "Księżyc", to właściwie takie niemal ogniskowe granie. Ale bardzo fajne, tu właśnie objawia się talent Kowala do snucia opowieści. Conajmniej równie wesoły w zamierzeniu miał być utwór "Aloha". Jest to z resztą piosenka, która należy do nurtu "szant dla dzieci". Może ja jestem po prostu za stary na takie piosenki...
"Piosenka "Płyń do mnie wodą" to typowa balladka mazurska, ale po poprzednim utworze, to też niesamowity odpoczynek.
Partie irlandzkiego tin whistle zaczynają piosenkę "180 na południe". Nie jest to może piosenka inspirowana celtckim folkiem, lecz blisko jej do takich klimatów.
Funkujący bas rozpoczyna piosenkę "Nocne żeglowanie". Tu też mam wrażenie, że zespół trochę się zgubił. nie jest to może taki kasztan, jak "Aloha", ale też nie przemawia do mnie zupełnie.
Fajnym eksperymentem jest za to piosenka "Rok 1598". Nie mamy tradycji morskich pieśni, ale tak właśnie mogłaby brzmieć pieśń o boju ze Szwedami w 1598 roku. Bardzo dobra piosenka, myślę że możnaby ten wątek kontynuwać.
Plytę kończy "Śpiewna szanta". Taka typowa "zejmanowa" piosenka, z melodyjnym i bardzo poetyckim refrenem.
Płyta mimo ujęła mnie, mimo że nie wszystkie piosenki uważam za równie ciekawe.

Taclem