Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

ZAR "Tusind Tanker"

Utwory : 1. Sensommervise 2. Jeg kan se pa dine ojne 3. Bohmerdans 4. En yndig og frydefuld sommertid 5. Du er min egen 6. Generalen 7. Tusind Tanker 8. Karlighedstraet 9. Vals til Tove 10. Danske reels 11. Wulff - waltz 12. Et Kys

Wyd. Tame 2003

ZAR "Tusind Tanker"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

ZAR to kapela z Danii. Z zadowoleniem stwierdzam, ze wzorem irlandzkich i szkockich kapel Duńczycy zaczęli kombinować ze swoją tradycyjną muzyką. "Tusind Tanker" to przykład płyty jazz-folkowej.
Atutem ZAR jest przede wszystkim świetnie spiewająca wokalistka - Sine Lahm Lauritzen. Charakterystyczna lekka chrypka tej śpiewaczki łatwo wpada w ucho. Muzycy nie pozostają w tyle, a skrzypcowe duety - Christopher Davis Maack i Rune T. Sorensen - dodają albumowi smaku.
Są tu zarówno kompozycje tradycyjne, jak i zespołowe. W przypadku tradycyjnej muzyki duńskiej, którą znam bardzo mało, interesują mnie zwłaszcza te ludowe utwory i sposób ich ukazania, Nie znaczy to bynajmniej, że autorskie melodie i piosenki są gorsze.
Tradycyjny repertuar to większość płyty. Jest tu spokojny i lekko bujający nas "Jeg kan se pa dine ojne", a także skoczna i lekka wiązanka tańców "Bohmerdans" - zaaranżowana w stylistyce zbliżonej niecoe do Fairport Convention. Kolejna piosenka - "En yndig og frydefuld sommertid" - to miłosna opowieść dziewczyny oczekującej na ukochanego.
"Generalen" to taniec nazywający się "rheinlander", przy czym grupa zaznacza, że gra go nieco wolniej, niż brzmi on w rzeczywistości. Tytułowy "Tusind Tanker" to opowieść o utraconej miłości. Głosowi Sine towarzyszą tam początkowo tylko miekkie dźwięki kontrabasu na którym gra Steffan Sogard Sorensen. Później powoli dołącza do niego gitarzysta Rasmus Zeeberg i któryś ze skrzypków. Powstaje w ten sposób piękna jazzowa ballada, będąca w rzeczywistości ludową piosenką. Jako że śladem tytułowego utworu idą też inne, sporo tu o kochaniu, miłości i dziewczęcych uczuciach. "Karlighedstraet" to z kolei opowieść o szukaniu prawdziwego i jedynego ukochanego.
Wiązanka dwóch tańców dwóch różnych regionów Danii została zatytułowana "Danske reels". Okazuje się, że ten popularny na Wyspach Brytyjskich rodzaj tańca pojawia się też w folklorze Duńczyków.
Album zamyka piękna ballada "Et Kys", której tytuł znaczy tyle, co "Pocałunek". Myślę, że taie zakończenie się tej bardzo miłosnej płycie należało. Zwłaszcza że album to przedni i warty polecenia każdemu, kto nie boi się mariażu folku z lekkim i łatwym w odbiorze jazzem.

Album został Płytą Miesiąca serwisu Folkowa.art.pl w miesiącu lutym 2004

Taclem


Powiazane artykuly
    Wykonawca: ZAR