Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Yerba Mater


Yerba Mater
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Nie bez powodu nazwa zespołu kojarzy się z naparem yerba mate - to właśnie od niego wywodzi się nazwa zespołu. Założyciele grupy twierdzą, że wiele zawdzięczają ożywczej sile yerby. Na początku było ich trzech: Maciej Cierliński, Bart Pałyga i Rafał Mamiński, zaczynali od swobodnych muzycznych improwizacji, często z licznym udziałem zaprzyjaźnionych muzyków.
Te początki to pierwsza połowa roku 2001 - jeszcze w tym samym do zespołu dołączają kolejni muzycy. W 2002 roku grupa dała się zauważyć na licznych imprezach, zarówno klubowych, jak i festiwalowych. Wówczas też zaczęła się współpraca zespołu z różnymi grupami teatralnymi. W rezultacie zaowocowało to nagraniem pierwszego albumu sygnowanego nazwą Yerba Mater. Płyta "Meditation" - zgodnie z nazwą - zawiera głównie muzykę medytacyjną, opartą o brzmienia charakterystyczne dla tradycji indyjskiej.
Kolejny rok, to dla Yerby kolejne wyzwania, między innymi udział członków grupy w nagraniach ścieżki dźwiękowej do filmu "Stara Baśń", podczas której współpracowali z Krzesimirem Dębskim. Poza aktywnością koncertową grupa zaczęła również działania warsztatowe.
W 2004 roku Yerba Mater brała udział w nagraniu projektu "Masala Sound System", oraz w koncertach promujących tą płytę. W międzyczasie powstał też materiał na drugi autorski album, którego tytuł brzmi "Raga Praga".
Mimo iż zespół podkreśla, że jego muzyką pochodzi raczej z "muzycznej Nibylandii", niż z jakiegoś konkretnego miejsca w znanym nam świecie, to wśród inspiracji na pewno wypada wymienić muzykę z Indii, brzmienia perskie, czy też tradycje dawnej muzyki europejskiej.
Skład zespołu:
Maciej Cierliński - lira korbowa, ud, fujara słowacka
Bart Pałyga - wiolonczela, sarangi, kemancze, śpiew alikwotowy
Hubert Połoniewicz - tabla, bendir, zarb
Sebastian Wielądek - ney, kawal, lira korbowa
Rafał Mamiński - saz, baglama, cura, tanbur, śpiew gardłowy
Anna Mamińska - suka biłgorajska, rebab, tambura
Piotr Dąbrowski - udu, dzwonki, twarde dyski, talerze i kołatki

gościnnie:
Anna Łopuska - flet poprzeczny, bansuri
Milena Machczyńska - śpiew miękki i ciepły
Ryszard Latecki - kornet i co popadnie
Kasia Staniszewska - głos biały

MP3
 Sebkha Ethno jazzowa muzyka indyjska z Polski4.4 MB
 W poszukiwaniu zaginionej Gąski Balbinki Ethno jazzowa muzyka indyjska z Polski3.9 MB