Sierra Manta

Sierra Manta jest jedną z legend polskiego folku. Grupa powstała w 1987 roku, z inicjatywy kilku młodych ludzi zamieszkujących Ząbkowice Śląskie – nieduże miasteczko
u podnóża Sudetów. Dzięki ich zaangażowaniu i chęci zatrzymania odchodzącej w niepamięć formy wspólnego muzykowania, powstał jeden z największych festiwali folkowych w Europie – Folk Fiesta , odbywający się w przepięknych ruinach ząbkowickiego zamku.
Poszukując własnej formy muzycznej odkryli dla siebie folklor krajów andyjskich. Niesamowicie rozwinięte formy rytmiczne, różnorodność brzmień, jak i pierwotne, najstarsze muzyczne przekazy pochłonęły ich serca bez reszty. Nagranie 2 płyt z tradycyjną muzyką andyjską było udokumentowaniem ich niebywałego kunsztu muzycznego. W 1992 roku ukazała się płyta „Rabanito” a w rok później „Jina-Jina”.
Po kilku latach grania odnaleźli własne, ukryte na dnie ich dusz dźwięki. Tworząc autorską muzykę sprawili wielką niespodziankę sympatykom folku. Ich kompozycje otrzymały entuzjastyczne recenzje, np. z ust słynnego eksperymentatora folkowego Davida Hopkinsa. W 1993 roku podjęli współpracę z Filharmonią Narodową w Warszawie, dając wiele koncertów w ramach Sceny Kameralnej. Rok 1996 zaowocował kolejnym zwrotem
w dokonaniach grupy. Muzycy zataczając wielkie koło kulturowe lądują na swojskim gruncie rodzimej sztuki ludowej. Ich typowo andyjskie instrumentarium w połączeniu z muzyką i przekazem słowiańskim, dają nowe spojrzenie na interpretację tradycji ludowej. Zwieńczeniem ówczesnych dokonań Sierry Manty było zdobycie pierwszego miejsca na Festiwalu Muzyki i Pieśni Ludowej Młodych EUROFOLK w Płocku.
W 1997 r. Zespół zajął I miejsce na Festiwalu Muzyki Folkowej w Radomiu, oraz reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akustycznej „AFes”, dając serię koncertów w Skopje, Bitoli, Ohrydzie i w innych miastach Macedonii.

Sierra Manta we własnym programie prezentuje obecnie tradycyjne melodie z Peru, Boliwii, Ekwadoru, Argentyny, Kolumbii, Wenezueli i Kuby. Odmienny charakter każdego z w/w. krajów powoduje iż koncert staje się egzotyczną podróżą od najdawniejszych czasów poprzez muzykę prekolumbijską aż do współczesności znanej dzięki takim standardom jak „El Condor Pasa” czy „Guantanamera”. W poszerzonym składzie o sekcję dętą Sierra Manta wykonuje sambę, cumbię, guajirę i inne tańce, które są podstawą latynoskiego gorącego karnawału.

Od 1996 roku Sierra Manta wykonuje słynne dzieło argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza „Misa Criolla” ( Msza Kreolska ) i „Navidad Nuestra” ( Nasze Boże Narodzenie ). Wraz z chórem Cantus Juvenis z Bad Wimpfem, grupa wykonała serię koncertów na terenie Niemiec i Szwajcarii, prezentując także własne interpretacje polskich kolęd.
Na przestrzeni wielu lat Sierra Manta współpracuje z Chórem Kameralnym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Chórem Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium, Chórem Politechniki Gdańskiej, Chórem Politechniki Białostockiej, Chórem CEK w Kłodzku.

This entry was posted in Wykonawcy. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *