Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Volk Folk "U prvega"

Utwory : 1. Mazurka 2. Vrbiška polka 3. Rožmarin se m` je posušil 4. Štajeriš (od Brkinčiča) 5. Zibenšrit 6. V Ljubljanco pridem čez goro 7. Prešičji marš 8. Drobljanc 9. Ješevski valcer 10. Oj, kje je deželica 11. Polka 12. Ni ga lepšga mesca v letu 13. Štajeriš (od Ludveta). 14. Ena ptička priletela 15. Valcer in polka 16. Eno drevce mi je zraslo 17. Drobljanc - z bobni
Wyd. Celinka.si 2012

Volk Folk "U prvega"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bywalcy festiwali folkowych mogą pamiętać tą grupę z Festiwalu Folkowego EBU (Europejskiej Unii Radiowej) w Gdańsku w 2005 roku.
Słoweńska grupa Volk Folk, to rodzinny band, który tworzą Gregor, Nina i Romeo Volk. Grupa należy do silnego w swoim kraju nurtu skupiającego się na rekonstrukcji dawnych brzmień i odgrzebywaniu melodii i pieśni zapomnianych już i przysypanych piaskami czasu.
Na płycie zatytułowanej "U prvega" otrzymujemy zarówno dziarskie tańce ("Vrbiška polka", "Prešičji marš", "Polka"), łapiące za serce pieśni ("Oj, kje je deželica", "Rožmarin se m` je posušil", "V Ljubljanco pridem čez goro", "Ni ga lepšga mesca v letu") jak i spokojne, miłe dla ucha melodie ("Eno drevce mi je zraslo" i obie melodie "Štajeriš", co na polski pewnie przekłada się jako sztajery).
Tradycyjny repertuar, który wypełnia tą płytę, to doskonały przykład na to jak można opracować ludowe melodie i pieśni, nie zatracając przy tym indywidualnego charakteru i własnego brzmienia. Aranżacje kolejnych utworów, choć zblizone do ludowego pierwowzoru, noszą jednak piętno zespołowego grania, a kolejne melodie zdają się być częściami jednej, ciągłej opowieści. To historia, która zmusi czasem do uśmiechu, a innym razem potrafi zakręcić łzę w oku. Muzyka grupy Volk Folk ma bowiem w sobie zarówno sporą dozę artystycznego ładunku, jak i elementy nacechowane emocjonalnie, ktore zmuszają do tego by przeżywać muzykę.
W moim osobistym odczuciu największą wartością są tu pieśni. Piękne, śpiewane na trzy głosy, potrafiące przemówić nawet do kogoś, kto z języka słoweńskiego jest w stanie zrozumieć jedynie poszczególne słowa.

Rafał Chojnacki