Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Triskele "Louna-Eesti vaimulikud rahvalaulud II"

Utwory : 1. Nüüd olgu ikes igävest 2. Latse votke roomsast kuulda/Omme latsi, Issand, toida 3. Ma su pool`, Jesus, tänita 4. Onn selle elomajale 5.
Oh pää, täüs verd nink jooni 6. Üts oige onnis mees om see 7. Issand ärä nuhelgu 8. Voimust votnu om nüüd meie voon 9. Öö om jo läve een
Wyd. Triskele 2002

Triskele "Louna-Eesti vaimulikud rahvalaulud II"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Druga płyta z południowo-estońskim repertuarem w wykonaniu grupy Trieskele. Jako że Estońska muzyka folkowa nie jest u nas zbyt dobrze znana, to trudno mi określić jak zespół ten prezentuje się na tle innych grup. Jednak płyta ta sama w sobie jest bardzo ciekawa.
Dziewięć utworów, które tu znajdziemy, to interpretacja starych pieśni religijnych wybranych z dwóch publikacji - z 1874 i 1906 roku.
Mimo takiego właśnie repertuaru cała zebrana tu muzyka ma wyraźne piętno muzyki etnicznej. W odróżnieniu od różnych neopogańskich projektów w muzyce chrześcijańskiej Estonii mamy do czynienia z przejrzystymi, jasnymi brzmieniami.
Brzmienie grupy Triskele pozwala dość łatwo wyobrazić sobie atmosferę wsi w tamtym zakątku Europy jakieś 100 lat temu. Jakby się nad tym zastanowić, to nie jest to znowu tak odległa od nas kulturowo ziemia. A jednak muzyka brzmi tam inaczej i to właśnie ta odmienność wydaje się być tak atrakcyjna. Posłuchajcie, bo warto zanurzyć się w świat południowo-estońskich hymnów.

Rafał Chojnacki