Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Trio Trad "Made in Belgium"

Utwory : 1,2. Suite Suedoise 3,4. Suite des Balkans 5. Air du nouvel an 6,7. Suite Hongroise 8,9. Suite Auvergnate 10. Cum Dederit 11,12. Suite Irlandaise 13. Air des iles Hebrides 14. La grande chaine/Deux polkas du Kerry 15. Dans la mer
Wyd. Wild Boar Music 2005

Trio Trad "Made in Belgium"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niby płyta nazywa się "Made in Belgium", a jednak muzyka jaką gra Trio Trad nie zahacza w żadnym momencie o muzykę belgijską. Odbywamy natomiast całkiem długa muzyczną podróż.
Zaczynamy ją w Szwecji, z której pochodzą dwie tradycyjne polski, składające się na suitę. Kolejnym etapem wycieczki są Bałkany. W suicie bałkańskiej poznamy m.in. utwór bułgarski. Stamtąd już nie daleko do Grecji, gdzie przy dźwiękach tradycyjnej melodii zatopimy się w melancholii. Tej ostatniej jest zresztą na płycie bardzo dużo. Jest ona dzięki temu ładna, ale czy aby nie za spokojna?
W drodze powrotnej przez Węgry, zatrzymujemy się w Transylwanii. Stąd wykonujemy duży skok do Francji - melodii z tego kraju jest na płycie najwięcej. Swoistą odskocznią od ludowych tematów jest utwór autorstwa Antonio Vivaldiego. Zaaranżowano go jednak tak, by pasował do koncepcji płyty.
Do folkowych dźwięków wracamy wraz ze suita irlandzką, z Zielonej Wyspy wykonujemy zaś skok na Hebrydy. W klimatach celtyckich utrzymany jest spory fragment płyty, choć na chwilę udaje nam się dostać do Quebecku.
Na zakończenie otrzymujemy kompozycję Aurelie Dorzee, skrzypaczki zespołu.
Jak wspomniałem płyta jest momentami nieco za spokojna, nawet szybsze utwory nie równoważą tego. Poza tym jednak, wciąż mamy do czynienia z dość dobrym albumem, ciekawie prezentującym bogatą tradycję folkową Europy.

Rafał Chojnacki