Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Szela


Szela
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Szela to zespół, który powstał na bazie trójmiejskiej grupy Smugglers (który w folk-rockowej formie kontynuował dzieło zespołu Packet). Pierwsze przymiarki do słowiańskiego folk-rocka miały miejsce jeszcze w Smugglersach. Pierwsze wydanie ich drugiego materiału (nazywane zwyczajowo "Nagroda Publiczności") zawierało utwór "Wiązanka melodii kaszubskich", znany później jako "Kaszuba". Jako że odbyło się to bez zgody zespołu w kolejnych edycjach utwór usunięto. Kiedy grupa weszła do studia by zarejestrować kolejne nagrania pojawiła się koncepcja diametralnej zmiany repertuaru, z morskiego folk-rocka na polską muzykę ludową opisaną przez podobną stylistykę. Miało to miejsce w 1992 roku.
Wyszli ze studia już jako Szela - nazwa ta miała kojarzyć się właśnie z polską ludowością - i tak właśnie było. W repertuarze zespołu znalazło się trochę znanych utworów (jak "Idzie dysc"), ale większość stanowiły melodie i piosenki mniej znane. Józef Kaniecki, skrzypek zespołu pokusił się też o własny utwór inspirowany tradycją sowizdrzalską. Poza nim w zespole grali wówczas: Krzysztof Jurkiewicz, Andrzej Kadłubicki, Krzysztof Janiszewski i Adam Skrzyński.
Skład zespołu i jego wcześniejsze doświadczenia z celtycką i brytyjską muzyką folk-rockową sprawiły, że Szela miał niepowtarzalne brzmienie. Dzięki temu szybko zdobyli sporą popularność, jednak początek lat 90-tych nie był dobrą porą dla takiej muzyki. Media z uporem ignorowały zespół, choć czasem można było trafić na ich nagrania w "trójkowej" audycji Wojtka Ossowskiego. Była też próba zaprezentowania ich muzyki w TV. Nakręcono teledysk do piosenki "Niezaślubiona siostra umiera", jednak realizatorzy podeszli do sprawy mało poważnie i ten niezbyt ciekawy obraz po kilku emisjach utkwił na stałe w telewizyjnych archiwach. Szela powstała po prostu za wcześnie, by załapać się na boom folkowy.
Grupa wydała tylko jeden materiał - kasetę "Pani Pana Zabiła...", oraz nagrała kilka piosenek dla radia, które miały stać się przyczynkiem do drugiego wydawnictwa. Jednak po kilku latach grania, zmian składów i poszukiwania własnego miejsca na hermetycznej scenie folkowej drogi muzyków rozeszły się. W 1995 roku część z nich wróciła do Smugglersów, zaś druga część założyła zespół Ajagore.
Do reaktywacji Szeli doszło dopiero na początku 2004 roku, kiedy zespół postanowił wystąpić na festiwalu "Nowa Tradycja".
Aktualny skład zespołu:
Dariusz Ślewa – gitara, wokal
Krzysztof Janiszewski - gitara basowa
Krzysztof Paul – gitara elektryczna
Beata Bartelik-Jakubowska - flety, wokal
Jacek Jakubowski - akordeon, wokal
gościnnie:
Adam Golicki - perkusja
Piotr Góra - perkusja


Powiazane artykuly
    Recenzja: Szela - "Pani Pana Zabiła"

MP3
 Czworak Dworski Polski folk-rock4.2 MB
 Hej Bystra Woda! Polski folk-rock3.5 MB
 Janiczku Gibki Polski folk-rock4.6 MB
 Kaśka o Przyjacielu Polski folk-rock4 MB
 Pastereczka Polski folk-rock4.6 MB
 Pogibaniec Polski folk-rock4.1 MB
 A w Raduni Wersja koncertowa 200610.1 MB
 Pani Pana Zabiła Wersja koncertowa 200614.3 MB
 Rebok Wersja koncertowa 20068.7 MB
 Wędrowali Rusy Wersja koncertowa 200615.5 MB