Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Superbelle "Superbelle"

Utwory : 1. Automatic Sapiens 2. Boreen Boredom 3. Red Hot Giulietta 4. Pretty Shale 5. The Waving Hab 6. American Sticko 7. Sharkorium 8. Four Six Twelve 9. The Incredible True Story Of Siobhan Murphy 10. Sandemy Shand 11. Cleveland Sixteen
Wyd. Sound Patrol Records 2013

Superbelle "Superbelle"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Swoją muzykę określają jako "Electro Irish Trad", pochodzą z emigranckiego środowiska Irlandczyków z Londynu i są stawiani za wzór tego, jak może brzmieć współczesna muzyka celtycka, niejako w przeciwwadze dla tradycyjnych pubowych grup uprawiających gatunek celidh.
Zapoznając się z materiałami, które zespół dostarczył razem z płytą, dochodzą do wniosku, że młodzi muzycy mają więcej pokory, niż mogłoby się wydawać. Nie są wprawdzie folkowymi purystami, co widać choćby po tym, że sięgają w swoich inspiracjach nie tylko do rdzennej muzyki irlandzkiej, ale również do jej amerykańskich mutacji. Jednak przyglądając się elegancji z jaką łączą tradycyjne brzmienia z elektroniką, trzeba rzeczywiście oddać pokłon ich talentowi i wyczuciu.
Sposób na konstrukcję utworu jest dość prosty. Najpierw wybierają melodie, grają je akustycznie, później zastanawiają się jakiego rodzaju podkład będzie pasował do jej charakteru. Efekt jest rewelacyjny, ponieważ wiele grup łączących folk z elektroniką gra na żywych instrumentach pod syntetyczny beat. Superbelle zrobili odwrotnie i to słychać. Muzyka jest o wiele ciekawsza, bardziej rozbudowana, a jednocześnie intrygująca i ciekawa.
Brawa za tak udaną debiutancką płytę!

Rafał Chojnacki