Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Smugglers


Smugglers
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Powstali w lipcu 1989 roku jako swoista kontynuacja dokonań grupy Packet. Ich muzyka ewoluowała nieco, od utworów bliższych muzyce tradycyjnej (z rejonów Irlandii, Szkocji czy Kanady), do morskiego folkrocka opartego na brzmieniu porównywalnym z legendarnym Fairport Convention.
Zespół Smugglers jako pierwszy tak zdecydowanie "urockowił" piosenki wykonywane na festiwalach szantowych. Zyskało to sporą aprobatę i dało im Nagrodę Publiczności na Shanties. Należy zaznaczyć że formacja miała spore problemy z przekonaniem do siebie tradycjonalistów, jadnak jej eksperymenty brzmienowe były zazwyczaj bardzo trafne. Przez skład grupy przewinęło się wielu muzyków z nurtu piosenki zeglarskiej i muzyki folk.
Poszukiwania twórcze muzyków (zwłaszcza skrzypka - Józefa Kanieckiego) zaprowadziły ich w świat polskiej muzyki tradycyjnej. Zespół Smugglers zawiesił działalność, a na scenie pojawiła się jedna z najlepszych folkrockowych formacji (a jednocześnie najbardziej niedocenionych) - zespół Szela.
W 1995 Smugglersi wrócili na scenę, od tego czasu pojaiają się niekiedy na koncertach. Można usłyszeć nowe utwory w ich aranżacji.
Warto polecić trzy wydawnictwa zespołu - "Smugglers" (również na CD), "Nagroda publiczności" (kaseta), oraz najnowsze dziecko grupy - płytę "Still Smuggling".

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Krzysztof Jurkiewicz

MP3
 North West Passage Wersja studyjna 200614 MB