Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Sir Reg "21st Century Loser"

Utwory : 1. Emigrate 2. Raise Your Hand 3. ‘Til the Dead Come Alive 4. At the End of the World 5. Walking into Doors 6. Banquet for Dreamers 7. 21st Century Loser 8. Live for Today 9. City of Tragedy 10. All That Remains 11. We’ll Rise Again 12. 21st Century Loser Pt. 2
Wyd. Heptown Records 2013

Sir Reg "21st Century Loser"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Słuchając najnowszej płyty szwedzkiego sekstetu Sir Reg nietrudno dojść do wniosku, że amerykańska odmiana celtyckiego punka na dobre zadomowiła się w Europie. Zespoły ze Stanów, które kiedyś inspirowały się The Pogues, podkręcając nieco mocniej na swoich marshalach gitary elektryczne, dziś same stały się źródłem inspiracji dla kapel ze starego kontynentu.
W Szwecji właściwie nie istnieje żadna silna i zintegrowana scena muzyki celtyckiej, tak jak ma to miejsce np. w Niemczech. A jednak ludzie lubią sobie posłuchać takiego grania przy piwku. Czasem zdarza się, że jakaś kapela wyrasta nieco z takiej lokalnej popularności i wyrusza ze swoim graniem w świat. Tak jest właśnie z Sir Reg.
"21st Century Loser" to ich trzeci album, ale wiele wskazuje na to, że po dwóch poprzednich, które rozeszły się głównie wśród koneserów celtyckiego punka, na tą płytę połasi się znacznie większe grono słuchaczy. Znajdą tu dla siebie coś ciekawego zarówno miłośnicy radosnego pogo, których wśród sympatyków takiego grania na pewno nie brakuje, jak i sympatycy fajnych folkowych ballad. Dla tych ostatnich przygotowano takie utwory jak "At the End of the World", "Walking into Doors" czy "City of Tragedy".
Największym zaskoczeniem na płycie są wpływy britpopu ("Walking into Doors"), niemieckiego pop-punka spod znaku Die Toten Hosen ("21st Century Loser") czy też wreszcie irlandzkiego rocka naznaczonego delikatnym piętnem The Cranberries ("City of Tragedy"). Pokazuje to, że inspiracje nie muszą się koncentrować na folkowych klasykach. Dzięki temu "21st Century Loser" okazuje się albumem znacznie bardziej dojrzałym, niż można się było tego spodziewać.
Do najciekawszych piosenek należą bez wątpienia "Raise Your Hand", "Banquet for Dreamers", "City of Tragedy" i "All That Remains".

Rafał Chojnacki