Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Shanes "Pölka"

Utwory : 1. Outbreak Of Polka 2. Godfather Of Polka 3. The Dark Side Of My Soul 4. Satisfying You 5. Your Dirty Mind 6. Passant Par Paris 7. El Paso De Los Dias 8. My Little World`s On Fire 9. I Feel The Blood 10. (Leave It In The) Hands Of Fate 11. Still A Long Haired Country Boy 12. The Rake 13. Then You Walked Away 14. Jock"s Bar 15. The Priests Of The New Polka Church 16. Polka Overkill 17. Same Old Stupid Question
Wyd. Sumo Rex 2005

Shanes "Pölka"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół The Shanes, to punk-folkowa ekipa, której korzenie tkwią w muzyce grupy The Pogues, z resztą sama nazwa nawiązuje do lidera tej formacji - Shane`a MacGowana.
Muzyków The Shanes interesuje dość specyficzny wycinek ludowej tradycji - polki. Może nie brzmi to zbyt poważnie, jednak właśnie z takich melodii Niemcy (bo jest to zespół zza naszej zachodniej granicy) zrobili swoją wizytówkę. Omawiana tu płyta - "Pölka" - jest o tyle ciekawa, że prezentuje nieco mroczniejsze niż dotąd oblicze grupy, Okazuje się, że można zagrać taką muzykę nie tylko bardzo różnorodnie (jak bardzo przekonali się ci, którzy słyszeli "Love Will Tear Us Apart" z repertuaru Joy Division w wykonaniu The Shanes), ale również bawić się konwencją.
Utwory takie, jak "Your Dirty Mind" sprawiają, że dochodzę do wniosku, że ta niemiecka kapela znalazła swoją własną drogę w punk-folkowej estetyce. Nie wiem, czy poradzą sobie i wytrwają w swojej stylistyce, w końcu nie jest to radosne granie w stylu Flogging Molly. Mam jednak nadzieję, że im się uda. Świetnie sprawują się na płycie obie tradycyjne kompozycje - "Passant Par Paris" i "The Rake".
Oprócz inspiracji celtycko-folkowym graniem (chodzi tu o styl, bo kompozycje są głównie autorskie) jest tu też sporo nawiązań do alternative country, a nawet psychobilly. Wszystkim, którzy dotychczas, choćby przez wzgląd na nazwę, uważali ich za epigonów The Pogues, polecam kontakt z płyta "Pölka".

Taclem