Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Sailor "Z morza, portu i tawerny"

Utwory : 1. Paddy Szczur Lądowy. 2. Shantyman. 3. Medley. 4. Niech żyje Charlie Mops. 5. Co zrobisz Johnny. 6. Opowieśćo Heldze z Hamburga. 7. Bluegrassowe Banjo. 8. Serafina. 9. Baba ze stali. 10. Pieśń o czekaniu. 11. Damy ci Brytanio. 12. Wesoła Miodówka. 13. Toast na każdy dzień. 14. Dalej więć nalej mi. 15. Wolny jak ptak. 16. Sailor.

Sailor "Z morza, portu i tawerny"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ostrzegano mnie że zespół Sailor, to jedna z bardziej jajcarskich kapel na naszym rynku szantowym. I rzeczywiście tak jest. Piosenki (z jednym wyjątkiem tradycyjne) z tekstami Izy i Leszka Walkowiaków to typowe opowieści o życiu żeglarzy, miło napisane i dobrze są śpiewane - twardym męskim głosem. Natomiast nietypowo jest w warstwie muzycznej. O ile nikogo nie zaskakują już elementy celtyckiego folku w piosenkach żeglarskich, to w tym przypadku dodać należy elementy cajun i bluegrass, stąd też zapewne utwór "Bluegrassowe banjo". Przyznam że wykonania te brzmią rewelacyjnie.
Po takim wstępie trudno chyba oczekiwać negatywnej recenzji. Przyznam że to co proponuje grupa Sailor po prostu mi się podoba. "Shantyman" Boba Watsona (znany też z interprertacji Marka Siurawskiego) okraszony wlaśnie cajun, to rewelka. Irlandzko robi się w instrumentalnym "Medley'u". Jeśli miałbym porównować grupę Sailor do innych kapel naszej sceny szantowej, to nazwałbym ich połączeniem Mechaników Shanty z Czterema Refami. Jednak porównanie mimo iż w moim odczuciu będące komplementem, byłoby też dla Sailora krzywdzące. Zespół po prostu gra swoje - i chwała im za to.
Żartobliwy (jak większość) utwór "Niech żyje Charlie Mops" gloryfikuje wynalazce... piwa! Polecam wszystkim fanom tego napoju. Jednak to nie on jest główną inspiracją członków Sailora. Jak sami się przyznają ich natchnienie płynie z miodówki, czyli krupnika polskiego. Żeby podzielić się ze słuchaczami klimatem tego słodkiego trunku do płyty dołączono przepis na ten zacny alkohol.


Taclem