Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Orkiestra św. Mikołaja "O miłości przy grabieniu siana"

Utwory : 1. Otwarcie 2. O miłości pisanie przy grabieniu siana 3. Szedłem sobie 4. Cas miłości (Pochności leśne) 5. Nuta płynie 6. Mój ty archaniele, czarny, leśny, słodki i daleki! 7. Co by co 8. Ballada o Henryku zbójniku 9. Tam pod borem 10. Jaśkowi A. (Zembiska) 11. * * * Byłeś mój 12. Matka Diebła 13. Pies 14. Dumka żalu 15. Mamo moja 16. Zielna 17. Jo 18. Mołdawska 19. Zamknięcie
Wyd. UMCS/Orkiestra św. Mikołaja 2004

Orkiestra św. Mikołaja "O miłości przy grabieniu siana"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Kolejna płyta lubelskiej Orkiestry św. Mikołaja przynosi nam nowe oblicze zespołu. Czy aby jednak na pewno nowe? Owszem, Elżbieta Rojek jest nową wokalistką, choć przecież przez jakiś czas już z zespołem pracowała.
Również wiersze Wandy Czubernetowej, gaździny z Raby Wyżnej, to nowy element. "O miłości przy grabieniu siana", to program niemal w całości złożony z jej wierszy i ludowej muzyki z różnych stron Wschodniej Europy. Wiersze te są jednak tak autentycznie ludowe, że od typowo tradycyjnych tekstów różnią się właściwie tylko tym, że nie są anonimowe.
Orkiestrze zarzucano często, że łączą ludowe melodia z jednego krańca Słowiańszczyzny z tekstami z zupełnie innego. Teraz nie dość, że w kilku utworach wciąż tak robią, to jeszcze dodali sporą część współczesnych liryków. Szczerze mówiąc podziwiam taką konsekwencję, bo znaczy to, że zespołowi podoba się raz obrana droga i za daleko z niej nie odchodzą. Według mnie to bardzo dobry wybór.
Płyta ta potwierdza powyższą tezę. Zebrano tu świetne, bardzo różnorodne melodie, całość ma jednak dość spójny klimat. Podejrzewam, że takie piosenki, jak "O miłości pisanie przy grabieniu siana", "Ballada o Henryku zbójniku" i "* * * Byłeś mój" staną się za jakiś czas orkiestrową klasyką w wersjach koncertowych.
Podobają mi się też weselsze nuty i bardziej żartobliwe utwory, takie, jak "Matka Diebła", czy "Zielna".

Taclem