Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Muzyka z drogi


Muzyka z drogi
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół istnieje od 1999 roku. Członkinie zespołu poznały się w 1997 roku na warsztatach śpiewu archaicznego w ramach Letniej Szkoły Muzyki Tradycyjnej we wsi Rybaki nad Narwią. Wówczas większość z nich jeszcze studiowała. Połączyła je fascynacja muzyką ludową i radość jaką dawało wspólne śpiewanie.
Muzyka z drogi wykonuje ludowe pieśni ukraińskie, rosyjskie i polskie. Repertuar grupy stanowią zarówno bardzo stare pieśni związane z obrzędami starosłowiańskimi jak i pieśni nowsze, powstałe w XIX wieku. Pieśni pochodzą z archiwów muzycznych oraz wyjazdów na Ukrainę, do Rosji, a także na Kurpie i Białostocczyznę. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ludowego sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją w pracy zespołu jest kontakt z wiejskimi mistrzami śpiewu, których członkowie zespołu odwiedzają od wielu lat. Uczą się od nich zarówno pieśni jak i oryginalnego sposobu śpiewania.
“…Ci ludzie to ostatni świadkowie dawnego świata, osoby wybitnie utalentowane, o nieprzeciętnych osobowościach – tak mówią o nich członkowie zespołu. Bardzo się z nimi lubimy - dzięki nim poznajemy ginącą już, piękną muzykę, a oni, kiedy przyjeżdżamy, mają z kim i dla kogo śpiewać. Po kilku latach tych kontaktów możemy powiedzieć, że ich muzyka jest nam bliższa i bardziej nasza niż ta, która otacza nas w Warszawie”.
Muzyka z drogi była jedynym zespołem reprezentującym Polskę na Międzynarodowym Festiwalu “Pokrowskije Kołokoła” w Wilnie w 2004 roku.
W tegorocznej edycji festiwalu “Etniczne inspiracje – Wspólnota w kulturze” zespół wystąpi w składzie:
Joanna Górska
Anna Jakowska
Jagna Knittel
Klaudia Niemkiewicz
Justyna Piernik
Monika Walenko
oraz gościnnie:
Taras Szumejko z męskiego zespołu “Seluki” z programem pieśni z Ukrainy (z zachodniego Polesia i z Poltawy) oraz z południowej Rosji
Muzyka z drogi w Internecie: www.muzykazdrogi.pl