Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Kogoto


Kogoto
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół powstał w 1989 roku za namową dh Damiana Gawła - współtwórcy Ryczących Dwudziestek, drużynowego bytomskich „Wodniaków” oraz głównego organizatora i pomysłodawcy Harcerskiego Festiwalu Kultury Marynistycznej w Miechowicach. To właśnie podczas miechowickiego festiwalu w 1989 roku, zespół po raz pierwszy stanął na scenie, zdobywając wyróżnienie premierowym wykonaniem na polskich scenach szantowych pieśni „Jump down” oraz „Return”. „Jump down” weszło później do stałego repertuaru m.in. Marka Szurawskiego oraz Banana Boat. Pierwszy skład KOGOTO liczył 9 osób (w tym 7 kobiet !).
W 1989 roku zespół zdobył aż trzy nagrody Grand Prix na festiwalu KUBRYK w Łodzi, na Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni i na TRATWIE w Katowicach. W kolejnych latach zespół zdobywał nagrody m.in. w festiwalach Wiatrak” w Świnoujściu (m.in. I nagroda za piosenkę autorską „Dina”), „Bezan” w Tarnowie oraz Wyróżnienie podczas Shanties’90.
W 1992 KOGOTO koncertuje na pokładzie żaglowca „Alexander von Humboldt” oraz na żywo w Radio Brema.
Z artystycznego punktu widzenia, największym osiągnięciem zespołu było zdobycie w 1996 r. I miejsca w kategorii zespołów wokalnych w II Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (uczestniczyło 220 podmiotów wykonawczych). W rok później Kogoto zdobyło nagrodę Grand Prix III edycji tego festiwalu (tym razem łącznie z eliminacjami udział wzięło ok. 7 tys. Wykonawców).
Ostatecznie, na repertuar zespołu złożyły się pieśni morskie, folk irlandzki, łotewski, litewski, hinduski, indiański i afrykański oraz tradycyjne i współczesne kolędy i pastorałki.

Zespół wydał dwie kasety o tematyce żeglarskiej nagrane w latach 1990-91.
Późniejszy materiał prezentujemy na stronie.

Skład zespołu:
Ostateczny i najdłużej koncertujący wspólnie skład zespołu tworzą: Justyna Machajska, Tomasz Kaniowski, Kasia Kaniowska, Wojciech Wegner, Katarzyna Wegner, Michał Sitek.
Ostatni koncert Kogoto (po reaktywacji) miał miejsce 10 czerwca 2005 w Maria Gugging pod Wiedniem wspólnie z grupą Pchnąć w tę łódź Jeża. Czy będą kolejne koncerty? Czas pokaże.

MP3
 Daeji muna mamena World music2.1 MB
 dTigeas A Damhsa World music2.3 MB
 Kaut zinatu World Music1.9 MB
 Mhaire Bruineall World music2.5 MB
 The River is Flowing World music2.8 MB