Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Justyna Steczkowska "Alkimja"

Utwory : 1. Świt! Świt! 2. Bulbes 3. Graj, klezmerska kapelo! 4. Genesis 5. Herszełe Ostropoler 6. Morenica 7. Śpiewaj "Yidl mitn fidl" 8. Ad-lo-jada 9. Austeria 10. Wędrowni sztukmistrzowie 11. Kwiaty więdnące 12. Mako-maszme-lon 13. Wszyscy braćmi być powinni 14. Pieśń o Bet-Lechem 15. Hava nagila - Piękna jest chwila!

Wyd. Pomaton EMI 2002

Justyna Steczkowska "Alkimja"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Podstawowym powodem, dla którego sięgnąłem po tą płytę byl fakt że Steczkowska dostała za nią Fryderyka w "naszej" kategorii. Niektórzy twierdzą że potwierdza to fakt że nagrody te rozdawane są niemal w gronie znajomych. Z drugiej jednak strony nie umniejsza to faktu że "Alkimja" to płyta bardzo ładna.

Folkowe elementy są tu obecne niemal cały czas, "Alkimja" to album nawiązujący do muzycznych tradycji żydowskich. Mnie osobiście razi nieco dramatyczna forma jaką nadano niektórym utworom (Kwiaty więdnące", czy "Morenica"). Widać że inspiracje kulturą żydowską nie płyną choćby z przedwojennych ulic i podwórek, a raczej z teatrów i scen, na których utarło się dość charakterystyczne spojrzenie na tą kulturę. Czy to źle ? Może niekoniecznie, ale przynajmniej trochę nieautentycznie.

Nie ulega wątpliwości że folkowcy mogą znaleźć tu coś dla siebie, jak choćby utwór "Wędrowni sztukmistrzowie", bardzo dobrą piosenkę, swoistą kwintesencję tego o co w tej płycie powinno (moim skromnym zdaniem) chodzić.

Bardzo dobrze na odbiór całości wpływa różnorodność albumu, z tego co wiem odpowiada za nią Mateusz Pospieszalski. Również teksty Romana Kołakowskiego dobrze oddają atmosferę płyty.

Podejrzewam że znawcy world music zakwalifikowaliby płytę do kategorii pop-folk. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób jej walorów.

Taclem