Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Jord "Nice Matka"

Utwory : 1. Ilta Tuli Ilta Tuli 2. Järvenpään Rannalla 3. Rannalla Istuja 4. Kaunis Vaara 5. Alanenvaara 6. Kaunis Nyt Nuku 7. Oli Villi Ja Vikkelä Poika/Ai Ai Ai Meitä Aatamin Lapsia 8. Maa On Musta 9. Kaikki On Hiljaa 10. Iskungen 11. Minun Kaipussa Olet Sie 12. Soma 13. Hyppään, Tanssin 14. Ilon Humppa Intro 15. Ilon Humppa 16. Oonhän Meilä Vielä Kieli 17. Meän Maa
Wyd. Jord 2013

Jord "Nice Matka"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Płyta nosi podtytuł "Världsmusik från Tornedalen" i to w dużej mierze definiuje zawartość albumu. Rzeczywiście aranżacje mogą się kojarzyć z muzyką świata, są bowiem dość przestrzenne i bogate. Jednak żeby dokładnie zgłębić tajemnicę płyty, warto sobie uświadomić czym jest Tornedalen.
Ten leżący daleko na północy Szwecji (i częściowo Finlandii) region jest niezwykle bogaty pod względem etnicznym, choć niezbyt gęsto zaludniony. Po obu stronach granicy mówi się po szwedzku i po fińsku ale oprócz tego często spotykane są jeszcze dwa języki: północno-lapoński, używany przez Samów i meänkieli, wywodzący się z fińskiego, ale różniący się od niego wieloma elementami leksykalnymi i gramatycznymi.
Muzycy Jord śpiewają w tych językach, co daje nam ogromny koloryt dźwięków wokalnych. Doskonale pasuje to do bogatej tradycji śpiewaczej doliny rzeki Torne.
Grupę tworzy czwórka muzyków: Erling Fredriksson, Susanna Rantatalo, Jan Johansson i Johanna Lindgren. Wszyscy oni biorą czynny udział w tworzeniu kompozycji, pracują również nad aranżacjami utworów tradycyjnych. W zestawie, który znalazł się na trzeciej już płycie Jord, dominuje repertuar autorski, jednak można też znaleźć perełki, takie jak "Kaunis nyt nuku", która jest swobodną adaptacją rosyjskiej piosenki ludowej.
"Nice Matka" to płyta od początku do końca przemyślana. Nie ma tu miejsca na niedopracowane utwory. Dzięki temu słucha się płyty z duża przyjemnością i chętnie się do niej wraca.

Rafał Chojnacki