Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Irish Connection, The


Irish Connection, The
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Grupa The Irish Connection powstała na początku 2000 r. w Warszawie z inicjatywy miłośnika irlandzkiej muzyki folkowej, Cezarego Waśniewskiego. Wraz z Mateuszem Stryjeckim rozpoczęli próby z repertuarem irlandzkim wzorując się na tradycji pubowej, przede wszystkim The Dubliners i The Clancy Brothers. Przed serią występów na warszawskich estradach klubowych dołączył do nich tablista Wojciech Mazurkiewicz. W tym składzie grupa osiągnęła ciekawe, rozpoznawalne brzmienie i wypracowała podstawowy, grany nawet do dziś repertuar.

Wiosną 2001 r. Wojciecha Mazurkiewicza zastąpił grający na kongach i perkusji muzyk jazzowy, Przemek Cioch. Wraz ze zmianą brzmienia nastąpiły również zmiany w repertuarze, wzbogaconym o melodyjne ballady irlandzkie i szkockie oraz obszerniejsze partie instrumentalne.
Wiosną 2002 r. skład zespołu powiększył się o grającego na gitarze basowej Filipa Jurczyszyna. W takim składzie zespół dokonał w maju 2002 nagrań do znanej na rynku folkowym płyty "Echa Celtyckie" (wraz z Ulą Kapałą i grupą Dudy Juliana). W ciągu roku sprzedano cały nakład 4000 egz.

W lecie 2002 przed występem na Festiwalu Celtyckim "Dowspuda 2002" grupa zmieniła skład i po kolejnych zmianach do końca 2003 roku przedstawiał się on następująco:
Justyna Kosmulska - vocal, gitara 12-strunowa
Elżbieta Kucznierz - skrzypce
Łukasz Talarek - darabuka, drumla
Cezary Waśniewski - vocal, gitara akustyczna
Jarek Żeliński - whistles, flety, darabuka.

W tym składzie grupa w kwietniu 2003 roku nagrała materiał do płyty "Echa Celtyckie 2" i wystąpiła na Festiwalu Celtyckim DOWSPUDA 2003. Od września 2003 do maja 2004 w składzie The Irish Connection stale pojawiał się Robert Jaworski grający na lirze korbowej, flecie i instrumentach perkusyjnych (wtedy na co dzień w grupie Ich Trole). Zainteresowania muzyczne zespołu zaczęły obejmować taneczną muzykę Bretanii oraz utwory muzyki dawnej.

Na przełomie 2003/2004 zaszły kolejne zmiany składu i instrumentarium: zespół opuścili Justyna Kosmulska i Jarek Żeliński, a wzmocniony został przez Alinę Kucznierz (siostrę Eli), grającą na elektronicznych instrumentach klawiszowych i elektrycznym harmonium. W 2004 roku z zespołem współpracowała Ola Maracewicz, znana z wielu projektów muzyki dawnej, jednocześnie współpracująca z powstałym właśnie zespołem Balkan Sevdah.

Z początkiem 2005 roku sekcja rytmiczna TIC wzmocniona została przez Patryka `Fizbana` Kazimierskiego grającego na bodhranie. Zespół wypracował ciekawe, ciężkie brzmienie sięgając jednocześnie po nowe utwory pochodzące z krain celtyckich: Bretanii, Irlandii, Szkocji oraz Galicji i Asturii. Repertuar uzupełniły aranżacje utworów muzyki dawnej oraz pojedyncze utwory pochodzące z innych krajów jak Szwecja czy Bułgaria.
Rok 2005, wypełniony występami w całej Polsce, przyniósł dalsze zmiany repertuaru, który oparty został na hipnotycznej muzyce tanecznej pochodzącej z Bretanii, specyficznych aranżacjach muzyki dawnej, utworach ze Skandynawii i Bałkanów oraz kompozycjach własnych. W sierpniu 2005, przed występem na Festiwalu Celtyckim w Będzinie do zespołu dołączyła wokalistka grająca również na flecie, Małgorzata Waśniewska. W grudniu 2005 Łukasza Talarka zastąpił znany z wielu projektów, czarodziej afrykańskich bębnów Szczepan Hołyszewski.

TIC stale współpracuje z założonym w końcu 2005 roku zespołem tańców francuskich i bretońskich FIN ACCORD, często zamieniając swoje występy w magiczne, muzyczno - taneczne misteria.

Od października 2002 The Irish Connection był organizatorem i gospodarzem cyklicznej warszawskiej imprezy "Echa Celtyckie" promującej polskie i zagraniczne zespoły z kręgu muzyki celtyckiej.

Dzisiaj The Irish Connection to:
Gosia Kowalczyk - flet, instr. klaw
Ewa Muszyńska - skrzypce
Przemek Cioch - perkusja
Filip Jurczyszyn - gitara basowa)
Czarek Waśniewski - gitara akustyczna, bouzouki irl., vocal

Kontakt z zespołem:
Cezary Waśniewski tel: +48 503 112 392 fax: +48 22 6314501
e-mail: czarek@tic.art.pl
www.tic.art.pl

MP3
 An Dro Znany bretoński taniec2 MB
 Bambodansarna Cover szwedzkiej grupy Vassen3.6 MB
 Branle Taniec starofrancuski2.9 MB
 Le Cercle Circassien Bretońskie koła syrkazyjskie pożenione z włoską tarantellą3.3 MB
 The Kesh Jig/The Irish Washerwoman Dwa polularne irlandzkie jigi2.4 MB
 The Fermoy Lasses Irlandzki reel1.5 MB