Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Humus "Acquainted With The Night"

Utwory : 1. Acquainted With The Night 2. Ragtijd 3. Sibö 4. Her Name Upon The Strand 5. White Moon 6. The Night Is Darkening Round Me
Wyd. Humus 2007

Humus "Acquainted With The Night"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Holenderska grupa Humus prezentuje dźwięki, które chyba najłatwiej dałoby się sklasyfikowac jako art-folkowe. Sporo tu poetyckich klimatów, ale bliżej im raczej do niebezpiecznych ballad spod znaku Nicka Cave'a czy Tyma Waitsa, niż do krainy łagodności. Na dodatek już od pierwszego utworu ("Acquainted With The Night") słychać, że Astrid Leuvering ma świetny głos, czasem przywodzący na myśl Dolores O'Riordan z grupy The Cranberries.
Jeśli chodzi o muzyczną stronę zespołu, to najwyraźniej ton nadaje tu największy z zastosowanych instrumentów - wiolonczela. Nawet tam gdzie oddaje palmę pierwszeństwa skrzypcom ("Ragtijd"), wciąż jest obecna, dodając głębi kompozycjom.
Niekiedy Holendrzy potrafią zaskoczyć - tak jest choćby z piosenką "Sibö", która wykonana jest w języku Bribri, jednym z narzecz używanych w Indiach.
Jeśli chodzi o teksty, to w większości zaśpiewane są w języku angielskim, choć Holendrzy najwyraźniej nie chcieli pisać zupełnie nowych liryków, sięgnęli więc po angielską poezję, stąd wśród autorów słów do ich piosenek pojawia się m.in. Emily Brontë.
Humus to szalenie oryginalna grupa, mimo że to ich pierwsza płyta, to czuć że mają wielki potencjał. Dominują tu spokojne kompozycje, dlatego warto po nią sięgnąć, jeżeli potrzebujecie odrobiny wyciszenia. Nie jest to jednak naiwne granie, warto więc wsłuchać się w te kompozycje kilkakrotnie.

Taclem