Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Gdańska Kapela Podwórkowa


Gdańska Kapela Podwórkowa
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Zespół powstał w 1970 roku w środowisku gdańskiej służby zdrowia. Założycielem był Wiesław Wasilewski, do pierwszego składu należeli: Włodzimierz Votka, Edmund Sosnowski, Bogdan Malach, Ryszard Rec i Wojciech Liszewski. Wasilewskiego wkrótce zastąpił Krzysztof Zakręta, późniejszy lider -> Gdańskiej Kapeli Dominika.
Po jakimś czasie i kilku zmianach składu z nazwy znika słowo "Podwórkowa", jako Gdańska Kapela grupa wyjeżdzała dwukrotnie za ocean. W tym samym czasie zmarł Ryszard Rec, a większość składu zdecydowała się wówczas na emigrację i zespół przestał działać.
W 1983 roku Edmund Sosnowski i Włodzimierz Votka postanowili reaktywować Gdańską Kapelę. W składzie pojawili się nowi muzycy: Walenty Rybak, Dariusz Szczepański i Grzegorz Lewkowicz. Po jakimś czasie Votka i Mielcarek opuścili zespół, ponownie powołując do życia Gdańską Kapelę Dominika.
Mimo kolejnych zmian składu zespół istnieje do dziś, choć w różnych formach. Przez jakiś czas funkcjonował jako -> Gdańska Kapela Grzegorza Lewkowicza, a obecnie -> Gdańska Kapela Kamraci. Występują również w okrojonym skłądzie jako Duet Kamraci, w którym grają Grzegorz Lewkowicz i Ryszard Gniewkowski.
Repertuar zespołu, to obecnie popularne piosenki morskie i żeglarskie, okraszone portowymi piosenkami pisanymi w różnych okresach działalności Gdańskiej Kapeli.