Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Profil zespołu wykonawcy

Formacja


Formacja
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W 2001 roku, z inicjatywy Michała Juszczakiewicza, Waldek Mieczkowski zwołał jeszcze trzech muzyków: Józka Kanieckiego, Jacka Jakubowskiego i Krzyśka Jurkiewicza, aby stworzyć okazjonalny zespół, nazwany naprędce Gdańską Formacją Szantową.
Pomysł okazał się na tyle udany, że GFS zaczęła pojawiać się coraz częściej na scenach tawern i szantowych festiwali. Praca nad autorskim repertuarem (przy wsparciu autora tekstów- Zbyszka Gacha) zaowocowała wieloma nagrodami (za najlepszą piosenkę, za najlepszy tekst, itp.), a w końcu płytą „Barowe opowieści”.
Po śmierci Józka Kanieckiego trzeba było właściwie na nowo tworzyć zespół. Powstawały autorskie utwory, rozwijało się życie koncertowe, a członkowie GFS poszukiwali nowej muzycznej formuły dla zespołu. W wyniku tych poszukiwań własną drogę obrał Waldek Mieczkowski, nagrywając solową płytę, a w konekwencji podejmując solową karierę, z czym związane było odejście z GFS.
Jesienią 2008 do Krzyśka i Jacka (pozostałych ze składu GFS) dołączyli: kontrabasista Darek Gutomski i flecista- dudziarz Tomek Conor Hałuszkiewicz. Ten pierwszy- z filharmonii, a ten drugi, z kręgu muzyki folk. Nie trzeba było długo czekać, aby nowe osobowości i niezwykle brzmiące instrumenty zainspirowały członków zespołu do pisania, a zespołową wyobraźnię pokierowały na zupełnie nowe muzyczne tory.
A że ani to już „gdańska”, a na pewno nie „szantowa”, Formacja została po prostu FORMACJĄ.
Pół roku później Formacja zaczęła nagrywać płytę stanowiącą rodzaj podsumowania tego, co było, z jednoczesnym wskazaniem dróg nowych poszukiwań.
„Moje miasto ma oczy zielone” to ostatnia piosenka, nad którą pracowaliśmy jeszcze z Józkiem. „Jezioro całe w deszczu”, „Jeśli znowu wypłynę”, „Żeglarzem być”, „Moja planeta woda”, „Stary kawaler” czy „Kaper Beneke” to z kolei piosenki, w które swoje serce włożył jeszcze Waldek Mieczkowski. „Gdy fruniesz do Irlandii”, „Miał być jeden rejs” i „Frau Kokoschke” są z nami tak długo, że aż dziw, że nie zostały dotąd nagrane. Nie jest to jednak tylko kronikarski zapis z cyklu „The Best of Archiwalne Nagrania”- wszystkie piosenki zyskały, dzięki Darkowi i Tomkowi, nowe brzmienie i ulepszone aranżacje.
Pozostałe trzy utwory zarejestrowane na płycie („Na strandzie Helu”, „Piosenka o prostej przyjaźni” i „Noce na oceanie”) to już nowe piosenki, pochodzące z autorskiego repertuaru Formacji.
Repertuar zespołu uzupełniają covery piosenek znanych z działalności zespołów, w których mieli szczęście grać Jacek (Krewni i Znajomi Królika, Smugglers) i Krzysiek (Packet, Smugglers). Nowe aranżacje to głównie dzieło Jacka Jakubowskiego, a dobrze znane skądinąd utwory nabierają dzięki nim nowego, oryginalnego charakteru.

W FORMACJI grają:
Dariusz Gutomski- kontrabas;
Tomasz Hałuszkiewicz- whistle, flety, dudy;
Jacek Jakubowski- akordeon, gitara (DADGAD), śpiew;
Krzysztof Jurkiewicz- gitara, mandolina, harmonijki ustne, śpiew

Materiał własny zespołu

Fotografia: Iwona Delegiewicz

MP3
 Na strandzie Helu Folk morski4.2 MB
 Moje miasto ma oczy zielone Folk miejski3.4 MB
 Frau Kokoschke Folk miejski3.9 MB