Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Fighting Jamesons "Every Day Above Ground"

Utwory : 1. Year Gone By 2. What Does It Mean? 3. Rocky Road to Dublin 4. Mid the Green Fields of Virginia 5. Last Thing I Remember 6. Everyday Not Wasted 7. How I Ended Up This Way 8. Around the Bend 9. Johnny I Hardly Knew Ya 10. A Song for Letting Go 11. Isn`t It Grand 12. The Ramble Home
Wyd. The Fighting Jamesons 2014

Fighting Jamesons "Every Day Above Ground"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

The Fighting Jamesons to stosunkowo nowa orkiestra na rynku amerykańskiego celtic-rocka, skład ustabilizował się w 2010 roku, a przygoda z zespołem zaczęła się niecały rok wcześniej.
Muzycy pochodzą ze słonecznej Virginia Beach, położonej nad Oceanem Atlantyckim. Jak przystało na Wschodnie Wybrzeże, mamy do czynienia z muzykami, których korzenie tkwią za oceanem, w irlandzkich pubach i na torfowiskach. Chociaż The Fighting Jamesons otwarcie przyznają się do inspiracji takimi kapelami, jak Dropkick Murphys, The Saw Doctors czy Young Dubliners, to jednak można powiedzieć, że inspiracje to jedno, a własne piosenki, to coś zupełnie innego. Przede wszystkim w odróżnieniu od wspomnianych grup Fighting Jamesons nie są przywiązani aż tak bardzo do celtyckiego korzenia. Dlatego właśnie w "Year Gone By" i w "A Song for Letting Go" słyszymy wpływy wschodnioeuropejskie i cygańskie, zbliżające grupę do słynnych Gogol Bordello. Innym razem ("Last Thing I Remember", "Everyday Not Wasted") zbliżają się do New Model Army czy The Levellers.
Oczywiście celtyckie brzmienia w "Rocky Road to Dublin" czy "Johnny I Hardly Knew Ya", to oczywista oczywistość. Wiele autorskich utworów zespołu również nawiązuje do tego stylu ("What Does It Mean?", "Isn`t It Grand"). Jest też miejsce na bardziej amerykańskie brzmienia ("Mid the Green Fields of Virginia"), choć nie da się tej grupie przypiąć etykietki zespołu wykonującego muzykę country.
Autorskie podejście co celtic/folk rocka i punka w wydaniu The Fighting Jamesons, to pomysł, który może się spodobać. Ważne jest to że zespół nie koncentruje się na odtwarzaniu cudzych kompozycji i najwyraźniej ma coś do powiedzenia.

Rafał Chojnacki