Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Enya "The Celts"

Utwory : 1. The Celts 2. Aldebaran 3. I Want Tomorrow 4. March Of The Celts 5. Deireadh An Tuath 6. The Sun In The Stream 7. To Go Beyond (I) 8. Fairytale 9. Epona 10. Triad 11. Portrait 12. Boadicea 13. Bard Dance 14. Dan Y Dwr 15. To Go Beyond (II)


Wyd. Warner Music 1992

Enya "The Celts"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Niesamowita muzyka ilustracyjna oparta na motywach celtyckich. Duża doza elektroniki w tym przypadku zupełnie nie razi - to właściwie płyta-prekursor nurtu celtyckiego new age w muzyce.
Płyta ukazała się najpierw jako "Enya" w roku 1987 i jest to debiut solowy wokalistki znanej wcześniej ze współpracy z zespołem Clannad (czasy płyty "Fuaim"). W 1992 roku ukazała się reedycja - do dziś znana jako "The Celts".
Część materiału została wykorzystana w dokumentalnej serii BBC pt. "The Celts" - stąd tytuł płyty.
Oprócz charaktrystycznej - mistycznej i natchnionej - muzyki ilustracyjnej mamy tu też miejsce na piękne piosenki. Enya (właściwie Eithne Ní Bhraonáin) wielokrotnie później wracała do podobnych pomysłów, lecz nalezy pamiętać, że to właściwie jej debiut i tu pomysły te są wyjątkowo świeże.
Do dziś m rozgłośniach radiowych można usłyszeć choćby piosenkę "I Want Tomorrow", a pochodzi ona właśnie z tej płyty.
Część tekstów piosenek napisana jest w języku gaelickim, co w roku 1987 stanowiło jeszcze nie lada rzadkość, Enya jest jedną z wykonawczyń, które ten język spopularyzowały.
Do najpiękniejszych częsci płyty należy "The Sun In The Stream" - wspaniała instrumentalna miniuatura z gościnnym udziałem Davy'ego Spillane'a.

Taclem