Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Enya "A Day Without The Rain"

Utwory : 1. A Day Without Rain. 2. Wild Child. 3. Only Time. 4. Tempus Vernum. 5. Deora Ar Mo Chroi. 6. Flora's Secret. 7. Fallen Embers. 8. Silver Inches. 9. Pilgrim. 10. One By One. 11. Lazy Days.


Wyd. WEA/Warner 2000

Enya "A Day Without The Rain"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

W zasadzie za całą recenzję wystarczą słowa: nowy album Eithne Ní Bhraonáin.
Artystka nie zmieniła stylu, w jakim tworzy. Wciąż zachwyca przepięknymi kompozycjami i cudownym głosem. Ponownie jej utwory trafiają wprost do serca i wyobraźni, wzruszając i malując prześliczne, bajkowe obrazy.
Czy więc jest to "The Memory Of Trees II"? Czy jest to, jak to określił Billboard, "to samo ciastko tylko z inną polewą"?
Nie. Wprawdzie Enya nie zmieniła swego stylu, nowy album tworzyła ponownie z Nicky`m i Romą Ryan, ale coś się zmieniło. To atmosfera.
Dominującymi tematami na nowym albumie są pierwsza miłość i życie. Niby nic nowego i wyjątkowego, ale Enya jak zwykle mówi o tym inaczej niż wszyscy. Są tu przepiękne, nastrojowe piosenki ("Only Time", "Deora Ar Mo Chroi", "Pligrim", "Fallen Embers"), jak i utwory szybsze, porywające ("Wild Child", "Flora`s Secret", "One By One", "Lazy Days"). Co ciekawe, nieoczekiwane i wspaniałe, w tych szybszych wyczuć można, nawet jeśli mówią o rozstaniach ("One By One"), ogromne szczęście i radość życia. No i jest jeszcze "Tempus Vernum", cudo samo w sobie. Piosenki tak przepełnionej grozą i uczuciem nadciągającego niebezpieczeństwa dawno nie słyszałam.
Zwykle było tak, że na każdym albumie miałam kilka swoich ulubionych utworów. W tym przypadku naprawdę nie jestem w stanie wybrać ulubionych... Kocham je wszystkie. Na płycie tej Enya udowadnia ponadto, że ma bardzo dużą skalę głosu - od "Fallen Embers" do "Pilgrim".
Są tu piosenki, wywołujące łzy, są piosenki wywołujące śmiech. Są piosenki, które sprawiają, że tańczysz. Enya powiedziała w wywiadzie, że utwory te opisują to, co spotkało ją w ciągu ostatnich dwóch lat. W takim razie jej dni w ciągu tych dwóch lat z pewnością były bez deszczu...

Sześć gwiazdek w skali pięciogwiazdkowej.

I jeszcze recenzja wg. mojego taty: nowy album to nic nowego... I to jest właśnie najcudowniejsze.

Siobhan