Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

EKT Gdynia "Ja Stawiam"

Utwory : 1. Bar w Beskidzie. 2. Pieśń Wielorybników. 3. Małe piwo. 4. Ja stawiam. 5. Ballada na złe drogi. 6. Za naszym domem. 7. Miła. 8. Stary Bryg. 9. Pójdę przez morze. 10. Hiszpańskie dziewczyny. 11. Emeryt. 12. Rastaman. 13. Lunatyczne wyznania. 14. Do domu.


Wyd. SDM 1992

EKT Gdynia "Ja Stawiam"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Debiut EKT Gdynia (skrót od Ekskluzywny Klub Turystyczny) to już dziś klasyka... no właśnie czego ? Piosenki turystycznej ? Piosenki żeglarskiej ? Studenckiej ? Pewnie tak, wszystkiego po trochu, ale w sumie to jest to materiał folk-rockowy. Jako taki zostałby zakwalifikowany na pierwszy rzut ucha przez każdego recenzenta zagranicznego. Jako że rockowej dynamiki tu nie brakuje, postaram się rozwiać wątpliwości co do folkowości nieniejszego materiału.
Zacznijmy od rzeczy mniej poważnych - piosenki piwne, niewątpliwy temat przewijający się w niemal każdej muzyce folkowej, tam gdzie tylko piwo występuje (tu: "Bar w Beskidzie" z nieodzownie folkowym Beskidem i PKS-em w tekscie, "Małe Piwo" - zupełnie przypadkiem cover angielskich The Kniks, tytułowy "Ja stawiam").
Jako drugi nurt folkowy proponuję potraktować "maritime folk", zwany u nas ku obrazie Neptuna szantami (tu: "Pieśń Wielorybników", melodia ze wszechmiar tradycyjna, wspomniane już "Ja Stawiam", strrraszny piracki "Stary Bryg", "Pójdę przez morze" - utwór autorski, oraz wspaniale zaaranżowany "Emeryt").
Trzecia kategoria wyda się chyba najbardziej dyskusyjna. Chodzi mianowicie o pieśni o włóczędze, tudzież wracaniu z onej (tu: "Ballada na złe drogi", "Lunatyczne wyznania" i "Do Domu"). Zgodnie z tą kategorią do folkowego wora wrzucić można całą piosenkę turystyczną... ale o tym przy innej okazji.
Do tego wszystkiego dodam jeszcze że "Miła" to piosenka czeskiego barda Karela Krylla, a "Lunatyczne wyznania" to polski tekst napisany do cygańskiej melodii ludowej.
I co, mało folku jak na niecałą godzinę muzyki ?


Taclem