Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki












Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten





Folkowe Recenzje

Dartz "Perewerni Stranicu"

Utwory : 1. Ogni samaina 2. Zumnaya piesnia 3. Staryj Toyvo 4. Yavlonnaya piesnia 5. Dieti za rulyom 6. Perewerni Stranicu 7. Master 8. Zbyozdnaya 9. Poy, poy, poy 10. Dvie siestry 11. Polyubula programmista 12. Żaba razdavlennaya 13. Ctrela. 14. Dvie pticy
Wyd. Boglach Records 2005

Dartz "Perewerni Stranicu"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Dartz to folk-rockowa grupa z St. Petersburga, która ukochała muzykę celtycka. Weszło im to w krew tak bardzo, że nagrali już sześć płyt z własnymi adaptacjami takiej właśnie muzyki.
Ciekawostka polega na tym, że Rosjanie śpiewają irlandzkie piosenki we własnym języku. Wszystkim, którzy zżymają się słysząc polskie adaptacje polecam tą płytę. Zobaczą jak fajnie mogą brzmieć znane piosenki z innym, niezbyt zrozumiałym tekstem. Podejrzewam, że nasze zespoły mogły by też zauroczyć obcokrajowców.
Utwór otwiera autorska kompozycja, jedynie zaaranżowana „po irlandzku”. Później nie brakuje jednak tradycyjnych tematów z Zielonej Wyspy. Otrzymujemy też rosyjską, folkową wersję piosenki "Tinker, Tailor, Soldier, Sailor" z repertuaru grupy Yardbirds. Później zaś bretoński mamy temat znany z wykonania Tri Yann. W języku rosyjskim brzmi to dość ciekawie, zwłaszcza, że Dartsi na dodatek dość fajnie to grają.
W chwilę później zespół mierzy się z gaelicką melodią, znaną również u nas z wykonań grup The King Stones i Kochankowie Sally Brown. Dalej mamy irlandzką "Jug of punch" zagraną na modłę klasycznych kapel, takich, jak De Dannan. Później znów wracamy do Bretanii, a Rosjanie ponownie powołują się na Tri Yann.
Od celtyckich klimatów odpoczywamy na chwilę przy folkowej przeróbce "Gallows Pole" z repertuaru Led Zeppelin. Po niej mamy balladę z repertuaru solowego Dee, parającego się poezją śpiewaną i wreszcie kolejny utwór autorski, tym razem w pop-folkowej aranżacji.
Brzmienie swojej wersji piosenki "Two Sisters" Rosjanie zawdzięczają inspiracjom grupą Clannad z najbardziej tradycyjnego okresu. Dalej mamy nawiązanie do dworskiej muzyki średniowiecznej, ładnie brzmiące po przejściu z clannadowskich klimatów.
Kolejna piosenka, to znów przeróbka solowego utworu Dee, a po niej znów coś, co napisali razem członkowie kapeli. Tym razem jest to piękna ballada.
Na zakończenie mamy jeszcze nową wersję celtyckej piosenki "Porque Non".
W muzyce grupy Dartz słychać różne inspiracje, jednak nie są nachalne, a zespół brzmi stylowo. Warto więc zainteresować się celtycką muzyką ze wschodu. Płyta jest może trochę niespójna stylistycznie, ale za to bardzo ciekawa.

Rafał Chojnacki