Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Cztery Refy "Wszyscy na deck!"

Utwory : 1. Boys of the Town/ Connaughtman`s Rambles 2. Wszyscy na deck! 3. W drodze na Horn 4. Jack sięga po swój grog 5. Musical Priest/ Drowsy Maggie 6. Maui 7. Szanta saletrowa 8. Störtebeker 9. The Butterfly 10. Stary rybak 11. Down the French/ The Full Rigged Ship 12. Gdy trałuję sieć 13. Święta na morzu 14. Basket of Turf/ Str. of Dublin/ Sc. O`Tatties/ Sw. Tail 15. Gdy Św. Patryk miał swój dzień 16. Cherokee Shuffle/ Ragtime Annie 17. Wypij za mnie łyk

Wyd. Joter Music 2002

Cztery Refy "Wszyscy na deck!"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Każda nowa płyta grupy Cztery Refy, to wydarzenie, które absorbuje nie tylko fanów żeglarskiego grania, ale też sympatyków muzyki celtyckiej. Grupa ta jako jedna z pierwszych w Polsce zaczęła włączać do swego repertuary tańce irlandzkie, szkockie, bretońskie, angielskie i wiele innych. Trzeba przyznać, że trzymają się tego do dziś.
Płyta "Wszyscy na deck!" różni się mocno od najstarszych nagrań zespołu. Przez lata zmienił się trochę skład, zespół tworzą teraz zarówno starsi i bardziej doświadczeni muzycy, jak i młodzi, pełni świeżych pomysłów i werwy.
Oba te pierwiastki slychać na płycie. Pewnie dlatego muzycy sięgnęli po część utworów już znanych. Melodie, które już kiedyś grali powplatali w nowe wiązanki, zaśpiewali też dwie stare piosenki. Są to "Maui" i "Gdy Św. Patryk miał swój dzień". Słychać że zmieniły się nieco głosy, nabrały charakteru i szorstkości, co doskonale pasuje do pieśni morskich. Poza tym "Św. Patryk" jest tu śpiewany przez Maćka Łuczaka, okraszono też piosenkę sporą ilością instrumentalnych wstawek.
Grupa nagrala też jedną "pożyczkę". Chodzi tu o holenderską piosenkę "Störtebeker", piracką piosenkę w przekłądzie Janusza Sikorskiego. Trzeba przyznać że bardzo zgrabnie to wyszło.
Wśród premierowych utworów można wyłonić kilka piosenek, które mogą stać się w przyszłości klasykami, podobnie jak stare utwory Refów. Dobrze znanym z koncertów hitem przebojem już tytułowy utwór "Wszyscy na deck!". Również "Szanta saletrowa" ma spore szanse szerzej zaistnieć. Ballada "Stary rybak" nie wyprze pewnie starego "Fiddler`s Green", ale to też warta uwagi piosenka.
Ciekawostką jest tu też morska pastorałka "Święta na morzu". Może przydałaby się płyta z takimi piosenkami ?
Osobna wzmianka należy się utworom instrumentalnym. Dominują tu melodie irlandzkie: reele, jigi, sleep jigi, tradycyjne tańce, obecne również na pokładach wielkich żaglowców i wszędzie tam, gdzie zawędrowali Irlandczycy. Dzięki tradycyjnemu instrumentarium i bardzo dobrym umiejętnościom muzyków wersje Czterech Refów w niczym nie ustępujom kapelom grającym na codzień muzykę irlandzką.
"Wypij za mnie łyk" to piosenka którą Refy ostatnimi czasy lubią kończyć koncerty. Nic więc dziwnego że kończą nią swoją płytę.
Mimo ciekawych wykonań, aranżacji i przede wszystkim dobrego repertuaru można mieć trochę zastrzeżeń do nieco archaicznego brzmienia. Ciekaw jestem czy to świadomy manewr i przyznaje że chętnie posłuchałbym tej kapeli brzmiącej nieco przestrzenniej.

Taclem


Powiazane artykuly
    Artykul: Wywiad: Jerzy Rogacki (Cztery Refy)