Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Beltaine "Koncentrad"

Utwory : 1. Technogaita 2. Bretolomolo 3. Frankie Rollo 4. Head Up! 5. Ye Jacobites 6. Koncentrad 7. Hindusthrill 8. Bring To The Boil 9. Parcel Of Rogues 10. Transfarmers 11. Shan Van Voght 12. 3 Siostry 13. Hindustries (Dj5cet Remix)
Wyd. Verde Studio 2007

Beltaine "Koncentrad"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Okładka nowej płyty zespołu Beltaine to bardzo jesienna kompozycja. Nieco surrealistyczna, ale wpisująca się doskonale w to, co muzycy zawarli na płycie. Po debiutanckim albumie "Rockhill" można by się spodziewać czegoś bardziej uporządkowanego. Tymczasem ten artystyczny nieład potrafi zachwycić... o ile po muzyce folkowej oczekuje się czegoś więcej, niż tylko twórczego opracowania ludowych tematów.
Zespół Beltaine zdumiewająco szybko odszedł od dość typowego grania, które dominuje u większości celtyckich kapel na kontynencie. Prawdopodobnie tropem, który wyprowadził ich na własną drogę była muzyka bretońska, której echa bardzo głośno pobrzmiewają w kilku utworach. Bretończykom grupa Beltaine zawdzięcza lekkość i polot grania, który charakteryzuje niewiele polskich zespołów. Nie tylko folkowych.
Bardzo ciekawie brzmią tu piosenki. Są nieco obok utworów instrumentalnych, jakby zespół prezentował je z pewnym ociąganiem, jednak uważam, że nie ma czego się wstydzić. Takich wersji "Ye Jacobites" i "Parcel Of Rogues" nie powstydziłyby się nawet najlepsze kapele z Wysp.
Czy jest coś, co może na tej płycie razić, to studyjna sterylność. Jest ciekawie, żywiołowo, ale Beltaine to przede wszystkim zespół koncertowy.
Płyty są im moim zdaniem niezbędne, bo zatrzymują w czasie pewien moment. Wiele wskazuje na to, że następny album będzie dość różny od tego co proponują na "Koncentrad". Trudo przewidzieć jednak w jakim kierunku teraz pójdą. Ważne jest, by nie stali w miejscu.

Rafał Chojnacki