Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bellowhead "Matachin"

Utwory : 1. Fakenham Fair 2. Roll Her Down The Bay 3. Vignette (roll her down the bay) 4. I Drew My Ship Across The Harbour 5. Kafoozalum / The Priest`s Miss 6. Cholera Camp 7. Vignette (Whiskey Is The Life Of Man) 8. Whiskey Is The Life Of Man 9. Spectre Review 10. Widow`s Curse 11. Bruton Town 12. Trip To Bucharest/ The Flight Of The Folk Mutants Pt 1+2 13. Vignette (Fakenham Fair)
Wyd. Navigator 2008

Bellowhead "Matachin"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Ta recenzja powinna powstać już dawno temu, niestety odkładałem pisane o tym albumie do czasu, aż krążek troszkę się "odleży". W międzyczasie słuchałem go sobie czasem z przyjemnością. A recenzja jak się nie pisała, tak i napisana nie była. Czas to w końcu nadrobić.
Po świetnym albumie "Burlesque" miałem spore wymagania wobec Bellowhead, zastanawiałem się czy są mnie jeszcze w stanie zaskoczyć tak bardzo, jak na debiutanckim krążku. I szczerze mówiąc, mimo kilkukrotnego przesłuchania "Matachin", wciąż nie znam odpowiedzi na to pytanie, a wydawałoby się, że subiektywne sądy są najprostszymi z możliwych. Ważne jednak, że uśmiech który pojawił się na moich ustach gdy pierwszy raz usłyszałem pompatyczny wstęp do "Fakenham Fair", nie znika nawet gdy krążek po raz kolejny kręci się w moim odtwarzaczu.
Jest tu orkiestrowa pompa, charakterystyczna dla brzmienia zespołu. Jest sporo aranżacji nawiązujących do noworleańskiego jazzu, ale nie brakuje motywów folkowych typowych dla brytyjskiego grania. Co ciekawe taka mikstura brzmi równie ciekawie, co niesamowicie.
Pod względem muzycznych pomysłów "Matachin" jest logicznym następstwem "Burlesque". Jedyne co może wpływać ujemnie na recepcję tej płyty, to brak zaskoczenia, które towarzyszyło debiutowi. Na szczęście nie zawsze trzeba zaskakiwać.

Rafał Chojnacki