Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Bad Things "It ll All Be Over Soon"

Utwory : 1. Drunken Doughboy 2. Daybreak 3. Just Four Weeks 4. Woman Left Behind 5. Drunkest Little Clown 6. Sally 7. Heartache Years 8. Twilight 9. Wicked Friends 10. Don't Worry, It'll All Be Over Soon
Wyd. The Bad Things 2008

Bad Things "It ll All Be Over Soon"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Pisząc o albumie "The Bad Things" z 2004 roku wspomniałem, że dekadencka muzyka tego pochodzącego z Seattle zespołu mogłaby zostać nazwana grunge-folkiem.
Teraz, kiedy przychodzi mi zmierzyć się z albumem "It'll All Be Over Soon", ubiegłorocznym dzieckiem tej amerykańskiej grupy, muszę przyznać, że ponownie mamy do czynienia z obłąkańczą mieszanką folkowych motywów z rockiem.
Już otwierający płytę "Drunken Doughboy", wskazujący na wschodnioeuropejskie wpływy brzmi jakby artyści uciekli z cyrku szaleńców. W "Daybreak", "Drunkest Little Clown" i "Wicked Friends" dochodzą do głosu klimaty w stylu Nicka Cave'a, oparte jednak na amerykańskim folku i hillbilly. Jimmy "The Pickpocket", wokalista i akordeonista zespołu ma nawet głos, który brzmi niekiedy podobnie so wokalu Australijczyka. Amerykańskie klimaty, choć już bez mrocznych wpływów Cave'a, pojawiają się w też choćby w takich piosenkach, jak "Sally" czy "Heartache Years".
Z kolei w "Just Four Weeks" zbliżamy się ponownie do klimatów a'la The Pogues. O ile pamiętam na debiutanckim krążku był też taki utwór ("Drinking My Devils Away"), widać więc, że niektóre inspiracje pozostają bez zmian.
Żeński wokal w "Woman Left Behind" i "Twilight" pozwala nam wrócić do wschodnich klimatów. Tu brzmienie ma w sobie coś z cygańskiego grania, ale to raczej stylizacja na knajpianą kapelę z szaloną szansonistką, która sięga po repertuar rodem z wędrujących taborów.
Sporo tu utworów zaskakujących, a rozstrzał stylistyczny bywa czasem niesamowity. Mimo to cały czas mamy do czynienia z muzyką, w której czuje się zadziornego ducha sztuki.

Taclem