Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Babsztyl "Stoji łoset kele drogi"

Utwory : 1. Już słoneczko zaszło 2. Stoi oset koło drogi 3. Poszły panny lenek rwać 4. Matko moja matko 5. Siadaj, siadaj, śliczne kochanie 6. Kędy ty Jaśku pojedziesz 7. Ach mój jenu 8. Na Stawigudzkim polu 9. Zasiałem ja sobie proso 10. Olszynowe kółko 11. Siedzi siwy dziad 12. Nie padajże deszczyku
Wyd. 2010

Babsztyl "Stoji łoset kele drogi"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Jakiś czas temu na podobnych zasadach swoją debiutancką płytę wydała grupa Hoboud. Warmijskie teksty i współczesna muzyka oparta o folkowe korzenie. W przypadku Hobouda były to o wiele bardziej mroczne dźwięki. Babsztyl serwuje nam folk nawiązujący brzmieniowo raczej do brytyjskich i amerykańskich folk-rockowców. Słychać tu akustyczne gitary, skrzypce i świetne wokale.
Same piosenki są w dużej mierze bardzo "babsztylowe". Sporo w nich pozytywnej energii, do jakiej Zbigniew Hoffman i Cezary Makiewicz przyzwyczaili nas już dawno temu. Nie zabrakło też świetnych ballad.
Do najciekawszych utworów można zaliczyć przede wszystkim: "Stoi oset koło drogi", "Siadaj, siadaj, śliczne kochanie" i piękna ballada "Na Stawigudzkim polu", która byłaby ozdobą każdego folk-rockowego składu, of Fairport Convention po Cechomor.
Nie tylko warmińska gwar łączy ten album z płytą Hobouda. Wśród licznych gości na płycie Babsztyla zagrał na mandolinie Marcin Rumiński, jedna z głównych postaci w historii Hobouda.
Minęło już trochę czasu od premiery tego albumu i muszę przyznać, że trochę jestem zaskoczony stosunkowo niewielkim jego powodzeniem na scenie folkowej. Czy rzeczywiście nazwa grupy Babsztyl tak bardzo skojarzyła się z polską sceną country, że folkowcy programowo ją omijają? Gdyby tak było, byłby to wielki wstyd. Dla folkowców.

Rafał Chojnacki