Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

Aira da Pedra "Arantigua"

Utwory : 1. Traieito 2. Porrusalda - Montanesa 3. Filandón 4. Mirandelo 5. Arantigua 6. Muineira de Oencia 7. A escaderna 8. Caldererero 9. Boreal 10. Asturianas 11. O luns 12. Naraia tremens 13. Top level
Wyd. Armando Records 2004

Aira da Pedra "Arantigua"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Bardzo przyjemna muzyka celtycka z lekkimi hiszpańskimi naleciałościami. Kapele z Asturii i Galicji często bronią się przed wpływami czy to muzyki z Katalonii, czy np. flamenco, spoglądając chętniej w kierunku Irlandii, Szkocji i Bretanii. Aira de Pedra udowadnia, że nie trzeba patrzeć tak daleko. Celtycka muzyka z Hiszpanii przez wieki koegzystowała obok innych brzmień ludowych z tej części Europy, nie ma więc powodu, by czasem nie dodawać do niej domieszek.
Aira da Pedra to właśnie kapela z Kastylii, tym więc może różnić się od innych zespołów celtyckich z Półwyspu Iberyjskiego, ze muzycy potrafią nieco szerzej spojrzeć na muzykę. Nie brakuje charakterystycznej dla celtyckiej Hiszpanii muneiry, ale są też bardziej kojarzące się z krajem corridy brzmienia w "Porrusalda – Montanesa". Jest wreszcie świetna instrumentalna ballada - tytułowa "Arantigua".
Jedna z najciekawszych piosenek jest tu "Caldererero", w której refren zastępuje partia dud, a zwrotki zbudowane są z zaśpiewów i chórów. Podejrzewam, że nasi rodzimi przerabiacza raz raz zrobiliby z tego "szanty". Nieznajomość hiszpańskich dialektów nie pozwala mi jednak domniemywać o czym jest oryginał.
Cały album jest dość spokojny, jednak wielbiciele folkowego pląsania też znajdą tu coś dla siebie, poza wspomnianą muneira jest choćby świetny utwór "Asturianas" - doskonały do pląsania.

Rafał Chojnacki