Folkowa poczta Folkowa.art.pl - strona główna
Artykuly
Recenzje
Zespoly
Bazar
MP3
Forum
Chat
Linki
Pierwsza lista stron folkowych.

Listinus Toplisten

Folkowe Recenzje

A Jigsaw "Drunken Sailors & Happy Pirates"

Utwory : 1. The Strangest Friend 2. Crow Covered Tree 3. My Name Is Drake 4. No More 5. Lovely Vessel 6. Rebember When 7. Even You 8. I’ve Been Away For So Long 9. Rooftop Joe 10. The Last Waltz 11. Devil On My Trail 12. Drunken Sailors And Happy Pirates
Wyd. Brandit 2011

A Jigsaw "Drunken Sailors & Happy Pirates"
Podziel sie ze znajomymi :
wykop.pl

Gdyby ktoś puścił mi te nagrania w miejscu, gdzie jest trochę szumu i nie miałbym za bardzo możliwości dokładnie wsłuchać się w brzmienie, powiedziałbym z dużą dozą pewności, że to płyta Nicka Cave`a z czasów gdy pracował nad takimi albumami jak "Murder Ballads" czy "The Boatman`s Call". Ten sam klimat, podobnie melancholijne podejście do muzyki, w której folkowe walce przeplatają się melancholijnym klimatem wisielczego humoru i smutnych ballad. Na dodatek Joao Rui ma barwę głosu uderzająco podobną do Cave`a.
Warto zaznaczyć, że grupa A Jigsaw pochodzi z Portugalii, a więc z miejsca, którego mieszkańcy nie kojarzą nam się raczej z depresyjną melancholia. Ale gdyby się nad tym zastanowić, to tak samo myślimy pewnie o Australii, a jednak to stamtąd przybył do nas Cave. By może jest coś wspólnego we wrażliwości tych dwóch nacji.
Gdyby jednak odsunąć od siebie myśli o muzyce Nicka Cave`a, okazałoby się, że A Jigsaw mają nam do zaproponowania coś więcej niż tylko brzmienia podobne do grania zespołu słynnego Australijczyka. Słychać tu trochę mrocznego bluesa, akustycznego folkowego grania w amerykańskim stylu, znalazłoby się miejsce dla "pijanego pianina" w stylu Toma Waitsa a nawet brzmień w stylu Leonarda Cohena, Marka Lanegana czy Johnny`ego Casha.
A Jigsaw to trio, choć w studio wsparło ich kilkoro gości. Jednak podstawowa trójka zagrała tu na aż osiemnastu instrumentach, można więc odnieść wrażenie, że to prawdziwa indie-folkowa orkiestra. Album "Drunken Sailors & Happy Pirates" nie jest ich ostatnim słowem, nagrali już ot tego czasu trochę muzyki. Można więc mieć pewność, że do nich wrócimy, bo na pewno warto.

Rafał Chojnacki